o mnie

Od kilkudziesięciu lat jestem mieszkańcem Domów Pomocy Społecznej. W Orzeszu, małym miasteczku na trasie Katowice-Rybnik, mieszkam od 1979 r. I tak już pozostanie. To moje miejsce na ziemi. Tu, nigdzie indziej...

Konkurs na bloga roku 2012 -nr A00201

Konkurs "Blog Roku 2012"-Ja i moje życie


Wszystkim, którzy wysyłali smsy na Kaziowy blog oraz tym, którzy wspierali nas mentalnie serdecznie dziękujemy za oddanie głosu.Naszą pozycję w konkursie(ostatecznie 19 na 555 blogów)rozpatrujemy w kategorii cudu nad Bierawką. Przecież to zaledwie trzydzieści kilka migawek z życia Kazia-mieszkańca Domu Pomocy Społecznej i to w większości skupiających się na jego udziale w Warsztatach "Future Artist" prowadzonych przez wyjątkową osobę -panią Ewę Kokot, edukatora sztuki.Nie sposób wymienić jej pomysłów,zapraszam zainteresowanych tu :)

Każda złotówka z wysłanych smsów została przekazana na szlachetny cel -rehabilitację dzieci niepełnosprawnych i obozy dla dzieci z biednych rodzin.Zatem my wszyscy mamy udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu.Dziękujemy raz jeszcze i pozdrawiamy :)

Kazimierz to ja

Urodziłem się w 1944 r.w Górach Lasochowskich. Los potraktował mnie trochę ostro :) i będąc kilkumiesięcznym bajtlem , w wyniku choroby, straciłem słuch.Nie zdążyłem poznać melodii słowa.Jestem osobnikiem głuchoniemym,co nie znaczy , że nie biorę świata garściami i pozostaję obojętny na jego barwy i dźwięki.Wypracowałem sobie alternatywne sposoby komunikacji- za pomocą mimiki, gestów, słowa pisanego , trochę niezdarnego, przyznaję , chcę rozmawiać z ludźmi, którzy akceptują mnie jako człowieka.

Przez pierwsze 10 lat moim domem był dom rodzinny , trzy siostry, rodzice w małej wiosce w dawnym kieleckim.Ot "scyzoryk" ze mnie ;) Potem 9 kolejnych lat to Ośrodek dla Dzieci Niesłyszących i Głuchych w Lublińcu.A jeszcze potem, los postanowił kolejny raz spłatać mi figla i moim domem stały się Domy Pomocy Społecznej, najpierw Gorzyce, a od 1979 moje miejsce na ziemi to Orzesze .Nikt jednak nie zasługuje na samotność i do pary otrzymałem talent.

Rysuję i maluję.Musi być przecież jakaś sprawiedliwość w "przydziale" na życie, nieprawdaż? :)

to ja :)

to ja :)

Niepełnosprawni?

Niepełnosprawni. Zwykle przez delikatność czy z lęku omijamy ich wzrokiem ,niedostrzegając tkwiących w nich możliwości.Dla wielu z nich twórczość jest jedyną racją bytu.To ich sposób na samotność, na poczucie obcości.

Potrafią poradzić sobie ze świadomością „inności”,którą za pomocą sztuki oswajają, obracają w normalność.Przezwyciężając swoje ograniczenia, dzięki pasji,czynią swoje życie pełniejszym i bogatszym.
W naszym Domu mieszka kilku artystów.
Nie studiowali w szkołach artystycznych. Są zupełnie nieświadomi swojego talentu i wynikającej z niego roli.


Jednym z nich jest głuchoniemy Kazimierz- bohater bloga.

Mimo upływu lat wciąż się rozwija. Maluje lawinowo i coraz lepiej, zawsze pod wpływem emocji. Do koloru i kompozycji dochodzi się intuicją i myślą. Kazimierz ze swoją diagnozą ,postawioną wiele lat temu

„upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym, głuchoniemota” ,organizuje przestrzeń jak wytrawny artysta.

Wciąż szuka nowych rozwiązań. Może na jego przykładzie należałoby zrewidować pojęcie „niedorozwoju umysłowego”?Jego rysunki wołają: „zobaczcie wreszcie do cholery ,kim jestem!”Jego sztuka bierze się bowiem

z pozytywnych doznań. Kaziu jest uzależniony od dobrych emocji ,potrafi się odwzajemnić. Jest jak probierz ludzi – wyczuwa tych dobrych i lgnie do nich.


Obrazy Kazimierza rozjaśniają nam świat. Jak dobrze , że jest on wśród nas.

Od 2009 r. bierze udział w niezwykłych Warsztatach "Future Artist" , których "matką" :) jest fascynująca i intrygująca Ewa Kokot, historyk sztuki.

Pasjonuje go również teatr, jest członkiem grupy teatralnej "Alter ego" założonej przez dwie wspaniałe terapeutki Domu-Annę i Joannę.


Marzy o fotografowaniu,brał udział w projekcie "Oddech dawnych czasów",którego celem było wsparcie osób intelektualnie niepełnosprawnych, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu oraz przełamanie społecznych barier między nimi a społecznością miasta.

tekst -Gabriela Kalinowska-Czakon psycholog Domu
życie też może być piękne...

życie też może być piękne...
życie też może być piękne...

czwartek, 31 stycznia 2013

Blog Roku 2012


Dziękujemy, jesteście wspaniali!!!

150 ODDANYCH GŁOSÓW!!!

Cały czas w pierwszej dwudziestce, na 555 blogów starujących w konkursie to , dzięki Wam, moi mili, ogromny sukces,zwłaszcza, że dopiero „pączkujemy” w blogosferze.
Zajęliśmy doskonałą 19 pozycję, nie powiem szansa była na załapanie się w pierwszej dziesiątce,bo początkowo uplasowaliśmy się na 10 pozycji.Konkurencja była jednak ogromna.

Cel jednak osiągnięty i tak wygraliśmy , bo udało nam się zaciekawić internautów naszym Domem i historią Kazika ,a przecież to zaledwie kilka migawek z życia Kazia, mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu i to w większości skupiających się na jego udziale w Warsztatch Future Artist, prowadzonych przez wyjątkową osobę,  panią Ewę Kokot-edukatora sztuki.Nie sposób wymienić jej pomysłów -zapraszam zainteresowanych na stronę

http://ck.art.pl/pl/edukacja/future_artist.html


Wiele osób bardzo aktywnie zaangażowało się w promocji Kaziowej historii , prosząc o wsparcie swoich znajomych i rodziny. Nawet nasza miła”konkurencja”, autorka super ciekawych blogów , startująca w tej kategorii,
http://mojamalazagroda.blogspot.com/2013/01/kazik.html
dopingowała nam i umieściła link do bloga Kazimierza, prosząc o wsparcie smsowe swoich gości, którym też dziękujemy.

O najważniejszym trzeba też wspomnieć, dzięki smsom szansę na rehabilitację i wyjazd na obozy zyskało wiele dzieci i gdyby nie ta szlachetna akcja, nie byłoby tego. A my zyskaliśmy również pewność, że prawie półtora tysięcy wejść na nasz blog ,czyli spora liczba internautów, zmieni nastawienie do osób z niepełnosprawnością intelektualną i deficytami zdrowotnymi i przekona się, że i w Domach Pomocy Społecznej pracują ludzie zaangażowani w swą pracę, aby mieszkańcy takich ośrodków mogli realizować swoje pasje, spełniać marzenia i żyć na miarę swoich możliwości, aktywnie uczestnicząc w realnym świecie.
Dziękujemy raz jeszcze i serdeczności zostawiamy:)

klik w zdjęcie a otworzy się w większym formacie :)

małe i duże Kaziowe radości...


ja i Gabriela,psycholog Domu

Kazio na ubiegłorocznym balu "Opolskie przeboje" jako Krzysztof Krawczyk.

"mopowe"(skuterowe" wyprawy na siodełku pasażera
Synajtakie oto metody podrywu stosował Kazik ,pompki przed dwiema uroczymi Rosjankami


powroty z warsztatów Future Artist
wiosna, lato, jesień, zima...
Każdy powinien zachować w sobie dziecko...nie spełnione marzenia o bliskim człowieku...


bal 2013


6 komentarzy:

 1. Witajcie :)
  Gratuluję serdecznie i tak wysokiej pozycji, no cóż może następnym razem się uda , ale i tak się cieszę że blog Kazia brał udział w konkursie , dzięki temu ja i wiele innych osób mogło poznać i może Kazia.
  Mam trochę zaległości na Waszym blogu , ale w niedzielę poczytam co mnie ominęło :)
  Pozdrawiam Kazia i Gabrielę :)
  Ilona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilonko, a my w zagrodzie będziemy często buszować.Póki co z Kaziem jesteś w separacji, bo nasze nogi kulawe, ale jak dojdę do sprawności, wracam jak najszybciej do "roboty".Dzięki raz jeszcze !

   Usuń
 2. Witajcie!:)
  Gratuluję wspaniałego miejsca! Wpadłam i zostaje - zachwycona;))Wszelkiego dobra!pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Kazimierzu=czekam na nowe wiadomości.Jak dobrze było poznać pana...
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. Ϻyślę, że jеѕt to jеden z najważniejѕzyсh artуkułóω
  nа jakiе trafіłam. Jеstеm szczęślіwa, że mogłam
  go przeсzytać. Ρrοszę ο wіęcej:
  ).

  Alsο visit mу web page ... wycieczki szkolne do londynu

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zwykle cos ciekawego w necie odkrywam pozna noca... Cholera! Pozdrawiam z Grecji i bede tu zagladac:))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.